VELJ
2017

DOGOVORENO STIPENDIRANJE UČENIKA U DRVNOJ STRUCI; DRVODJELJSKIH TENIČARA-DIZAJNERA, STOLARA I TAPETARA

SURADNJA GOSPODARSTVENIKA S PODRUČJA OBRADE DRVA I SREDNJE STRUKOVNE ŠKOLE VARAŽDIN

U organizaciji Srednje strukovne škole Varaždin 1. veljače 2017. održan je radni sastanak na temu: Suradnja gospodarstvenika i Srednje strukovne škole.

Cilj sastanka bio je osmisliti način na koji bi se utjecalo na veći interes učenika za obrtnička i strukovna zanimanja s područja obrade drva kao i dogovoriti buduću zajedničku suradnju svih sudionika, kako bi se utjecalo na veći upis i interes učenika za zanimanja drvne struke.

Sastanku su prisustvovali predstavnici tvrtki drvnog sektora:

BERNARDA D.O. O., SVEN D.O.O, IVERPAN D.O.O, ELGRAD D. O. O, STOLARIJA KRANJČEC, HRAST- EXPORT- PUKLAVEC D. O. O., STOLARIJA I PILANA RATKOVIĆ, TAPETARSKI OBRT VIDEC, SMRTIĆ OPREMA STOLARIJA, DRVNI CENTAR FILO, SPECIJALNA BOLNICA VARAŽDINSKE TOPLICE i profesori drvne struke iz Srednje strukovne škole Varaždin.

Interes su također iskazale i tvrtke HILDING ANDERS iz Preloga, PANA STOLARIJA iz Čakovca te STOLARIJA HAVAIĆ iz Slokovca.

Na sastanku je istaknuto kako je područje u kojem se obrađuje drvo (industrija i obrtništvo)  danas glavni pokretač proizvodnje u Hrvatskoj, a  za radna mjesta tog sektora nema dovoljno  kvalificirane radne snage. Istovremeno, mali je interes za upis u škole koje su u mogućnosti obrazovati takav profil radnika.

S obzirom da je strukovno obrazovanje temelj svakog gospodarstva kod strukovnih zanimanja, u ovom slučaju stolara, drvodjeljskih tehničara-dizajnera i tapetara posao nije teško naći na domaćem niti na europskom tržištu rada. Unatoč tome malo ih se na takvo školovanje odlučuje,  iako su to zanimanja u kojima njihova kreativnost  i ekološka dimenzija drva kao materijala dolazi do punog izražaja. Prisutni su se složili da treba promijeniti pristup prema obrazovanju mladih ljudi jer su posljednjih godina obrtnička zanimanja zapostavljena.

Zaključeno je da su problemi „duboki“ i nisu rješivi samo na nivou današnjeg sastanka, ali su dogovorene sljedeće vrlo značajne početne aktivnosti kojima će se pokušati  promijeniti klima i buđenje interesa učenika za drvna zanimanja:

• Provodit će se zajednička promocija za zanimanja stolar, tapetar i drvodjeljski tehničar-dizajner Srednje strukovne škole i zainteresiranih gospodarstvenika
  • Uvest će se  ciljano stipendiranje za zanimanje stolar, tapetar i drvodjeljski tehničar- dizajner s mogućnošću zapošljavanja nakon završetka školovanja
  • Motivirat će se  i ostale zainteresirane tvrtke s područja obrade drva da prime učenike na naukovanje i da licenciraju svoje radionice
  • Radit će se na povezivanju  zainteresiranih učenika sa zainteresiranim gospodarstvenicima

Pozivamo sve zainteresirane učenike i njihove roditelje da se jave u navedene tvrtke ili u Srednju strukovnu školu radi detaljnih informacija o mogućnosti stipendiranja i školovanja.

Ernestina Tropša

Bojana Jagarinec