PRO

Sudjelovanje naših učenika na tribini „Nasilje u obitelji, zlostavljanje djece (u obitelji, vršnjačko nasilje, seksualno zlostavljanje djece, zlostavljanje djece putem interneta)“

U srijedu, 23. studenog u Županijskoj palači, održana je tribina pod nazivom „Nasilje u obitelji, zlostavljanje djece (u obitelji, vršnjačko nasilje, seksualno zlostavljanje djece, zlostavljanje djece putem interneta)“ namijenjena predstavnicima Vijeća učenika srednjih škola Varaždinske županije.

Tribinu su vodili: Suzana Vugrinec – voditeljica Županijskog međuresornog tima za suzbijanje i prevenciju nasilja u obitelji te nasilja nad ženama i kaznenopravnu zaštitu djece, Nebojša Buđanovac – voditelj tima za krizna stanja Društva crvenog križa Varaždinske županije i Zemira Medved – doktorica, psihijatrica Opće bolnice Varaždin, a sudjelovali su i predstavnici policije, te zamjenik župana Alen Kišić.

Predavači su se osvrnuli na nedavne brojne slučajeve obiteljskog nasilja s tragičnim ishodom, slučaj vršnjačkog nasilja, te naveli različite oblike nasilja; kako ih prepoznati i na koji način djelovati u cilju njihovog sprječavanja.
Učenici su čuli mnogo korisnih informacija.

Predavačica Suzana Vugrinec naglasila je kako su uglavnom crne statistike vezane uz obiteljsko nasilje koje pogađa sve članove obitelji, a posebno ugroženu skupinu čine djeca, žene i starije osobe.
Nebojša Buđanovac govorio je o krugu nasilja, tj. neprekinutom zlostavljačkom odnosu koji se sastoji od faza agresije, a potom drastične promjene zlostavljača , podilaženja žrtvi.

Žrtve moraju biti svjesne da će takav nasilnički odnos eskalirati, a ne nestati s godinama. Slučajevi se u pravilu prijavljuju tek nakon višegodišnje agresije. Naglašava važnost prijavljivanja svakog slučaja nasilja, te pravodobne terapije.

Psihijatrica Zemira Medved navela je probleme iz svoje višegodišnje liječničke prakse, a učenike je upoznala s činjenicom da su svi inicijatori nasilja također bili i žrtve obiteljskog nasilja. Obiteljsko nasilje se generacijski provlači kroz pojedine obitelji, stoga je potrebno pojačati u ustanovama broj stručnih službi pedagoga, psihologa, socijalnih pedagoga…

Zamjenik župana Alen Kišić naglasio je važnost osvješćivanja javnosti o potrebi borbe protiv nasilja, te sudjelovanja u izgradnji društva tolerancije.